3.3 C
İstanbul
Pazartesi, 17 Ocak 2022 5:06
Ana sayfa Etiketler

Etiket: Eş

Bir kişi hem eşinin hem de babasının emekli maaşını alabilir mi?

0
Kadının Bağ-Kur’lu eşi ölüyor ve maaşı eşinden dolayı bağlanıyor. Aynı kadın ölen ssk emeklisi babasının da maaşını alabilir mi? Burada önemli olan Sigortalıların ölüm tarihleri...

Firma sahipleri iş yerlerinde Eş ve Çocuklarını sigortalı olarak çalıştırabilir mi?

0
Firma sahibinin yanında, maaş almadan çalışan eşi ve yetişkin çocuklarının sigortaya dahil edilmesi zorunlu mudur? Diğer bir ifadeyle SGK mevzuatına göre durumu nedir? Bir işverenin...

Gelir vergisi mükellefi yanında çalıştıracağı eşi ve çocukları için SGK teşviklerinden...

0
Şahıs mükellefi yanında çalışan eşini (karısını) SGK teşviklerinden yararlandırabilir mi ? Hangi teşvik çıkarsa yararlandırabilir?  Eşi fiilen ve ücret karşılığında çalışıyor ise mevcut uygulamada yer...

Dul maaşı alan bir kişi iş yeri açarsa maaşı kesilir mi?

0
Bir hanım işyeri açmak istiyor. Ölmüş eşinde kalma maaş alıyor. Vergi mükellefi olduğunda eşinden kalan maaş kesilir mi? Dul maaşını hiçbir ödeme ya da maaş...

İşletme defterine tabi olan bir mükellef eşi ve çocuğunu yanında SGK’lı...

0
Mükellefim işletme defterine tabi ve çocuğu sigortalı olarak yanında çalışmaktadır. Ödediği ücret ve SGK giderleri ödeme tarihinde gider olarak yazılabilir mi?  193 sayılı Gelir Vergisi...

Bağ-Kur sigortalılığı sona eren bir kişi Bağ-Kur borcu olsa bile eşinin...

0
Oğullarının vefatı nedeniyle miras yoluyla limited şirket ortağı olan anne babanın bağkur durumları ile ilgili soru sormak istiyorum. Miras yoluyla şirket ortağı olan baba...

Kira geliri beyannamesinde sağlık ve eğitim harcamaları gider olarak kullanılır mı?

0
Kira geliri elde eden kişi, 18 yaşından küçük çocuklarına ait, sağlık harcamalarını (özel hastane) indirim konusu yapabilir mi?  GVK 89/2. madde de belirtilen koşullara göre...

İşletme sahibi yanında çalıştırdığı çocuğu için ödemiş olduğu ücretleri gider olarak...

0
Mükellefin yanında sigortalı olarak çalıştırmış olduğu çocuğuna, yapmış olduğu aylık ücretler gider olarak yazılabilir mi? GVK 41 maddesine göre eş ve çocuklara ödenen ücretler gider...

Vefat eden personelin yakınlarına kıdem tazminatı ödenir mi?

0
6 yıldır çalışan personelimiz mal sevkiyatından dönerken araç içinde kalp krizi geçirip vefat etti.  Bu personel için kıdem tazminatı dışında başka bir tazminat ödenmesi gerekir...

Karısı ölen kişiye ölüm aylığı bağlanır mı?

0
Karısı ölen kişiye emekliye eşinin ölüm aylığı bağlanır mı? Bağlanması için ne yapmak gerekir? Ölüm aylığında hak sahibi tanımında eş kavramı bulunmaktadır ve 5510 sayılı...