Ana sayfa Haberler Suudi Arabistan, ilk euro cinsinden tahvil ihracını gerçekleştirdi

Suudi Arabistan, ilk euro cinsinden tahvil ihracını gerçekleştirdi

211
0
Suudi Arabistan, ilk euro cinsinden tahvil ihracını gerçekleştirdi
02 Temmuz 2019

Riyad

Suudi Arabistan, euro cinsinden ilk tahvil ihracı için ABD merkezli yatırım bankası Goldman Sachs ve Fransa merkezli finans kuruluşu Societe Generale ile yaptığı anlaşmanın ardından küresel koordinatör olarak BNP Paribas Bank ile Morgan Stanley, tahvil ihracı direktörü olarak da Suudi Arabistan merkezli Samba Bank’ı görevlendirdi. Suudi yönetimi, söz konusu görevlendirmelerin ardından ilk euro cinsinden tahvil ihracı işlemini gerçekleştirdi.

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s, 8 ila 20 yıl vadeli euro cinsinden tahvil ihracı planını duyurmasının ardından Suudi Arabistan’ın “A+” olan notunu, “A1”e yükseltti.

Euro cinsinden tahvil ihracı piyasası, yatırımcılarının çeşitliliği, yeni kurumları ve portföyleriyle diğer piyasalardan ayrılıyor. Suudi Arabistan’ın farklı pazarlara girebilme yeteneği, faydalanıcılarının ve Suudi Arabistan’ın şu an dolar piyasasındaki değeriyle karşılaştırıldığında fon kaynaklarının çeşitliği açısından dolar piyasasına oranla daha fazla imkan sunan euro piyasasına erişimini sağladı. Her ne kadar euro piyasası genel olarak dolar piyasası kadar büyük olmasa da özel sektördeki Suudi ihracatçılara yeni kapılar açması bekleniyor.

 

 


Kaynak: Ticaret Bakanlığı
Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here