Ana sayfa Çalışma Hayatı Şüpheli alacak karşılığını geçici vergi dönemlerinde ayırabilir miyiz?

  Şüpheli alacak karşılığını geçici vergi dönemlerinde ayırabilir miyiz?

  Altın dışındaki alım satım için Enflasyon düzeltmesi yapılır mı?

  66
  0

  05.06.2020’de vergi mükellefi alacağı için takip başlattı ve ilgili alacak için 05-07-2020 de icra takibi başlatılmıştır. Bu durumda mükellef ilgili alacak için 05.07.2020 tarihinde şüpheli ticari alacak karşılığı ayırıp gider yazabilir mi?

  Şüpheli alacak karşılığı 31/12/ tarihi beklenmeden geçici vergi dönemlerinde de yapılabilir. 05/07/2020 tarihinde karşılık ayrılabilir.

  Toptan kuyumculuk alım satım imalat işi ile iştigal eden bir limited şirket enflasyon muhasebesi uygulanıyor. Fakat şöyle bir durum var doğal taş tesbih de alıp satıyor. Bu durumda yine enflasyon muhasebesi uygulamaya devam edecek midir?

  Altın dışında alım satım var ise Enflasyon düzeltmesi yapılmaz.

   


  Kaynak: İSMMMO
  Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


  BİR CEVAP BIRAK

  Please enter your comment!
  Please enter your name here