Ana sayfa SGK Şube açılışlarında sigorta tescili yaptırılmalı mıdır?

    Şube açılışlarında sigorta tescili yaptırılmalı mıdır?

    101
    0
    Merkezle aynı vergi dairesi yetki alanı içinde şube açılışı yapan, muhtasar ve prim hizmet beyannamesini tek merkezden verecek şekilde şubenin vergi dairesi ve ticaret sicile bildirilmesi halinde SGK’ya da sube açılışı vermek zorunda mıdır?

    Yeni TTK’nın 48/1 maddesi uyarınca da, her şube, kendi merkezinin ticaret unvanını, şube olduğunu belirterek kullanmak zorundadır. 

    Otomatik işyeri tescili şirketlerin ilk kuruluşu için söz konusu olduğundan, işyeri bildirgesi verilmesini gerektiren işlemler; şube açılışı, devir, nev’i değişikliği, işyerinin nakli vb. için işyeri bildirgesi verme yükümlülüğü bulunmaktadır.



    Çalışan işçimiz olmadığından 3 aylık olarak muhsgk beyanı veriyoruz. 2020/12 ayında işçi çalıştırmaya başladığımızdan 01/12/2020 itibariyle aylık döneme geçiş için dönem değişikliği dilekçesi verdik. Ekim- Kasım 2020 dönemi vergi kesintileri için ocak ayında ayrı olarak 3 aylık muhsgk mı vermemiz gerekiyor?

    Normal olarak 1 ve daha fazla çalışanı olanlar Vergi ve sgk kesintilerini içeren MUHSGK aylık vereceklerdir. 

    İstenirse (tercih mükellefe ait) Vergi kesintilerini yine MUHSGK ile 3 ayda bir verilebilir. (Çalışan sayısı 1-10 Olanlar için) 

    Sadece SGK kesintilerini MUHSGK Birleştirilmiş muhtasar beyanname ile aylık olarak verilecektir.


    Kaynak: İSMMMO
    Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


    BİR CEVAP BIRAK

    Please enter your comment!
    Please enter your name here