Kuzey Song Hanedanı

(Çince: 北宋), Hou Zhou hanedanının bir generali olan Çov Kuangyin tarafından kurulan hanedanlık.

Chen Qiao kasabasında ayaklanma başlatan ve 960 yılında kendisini İmparator Tai Zu ilan eder Zhao Kuangyin’in Song hanedanını kurmasıyla “Beş Hanedan ve On Krallık” dönemi kapandı ve Çin’deki bölünmüşlük sona erdi.

Song hanedanlığı, 1279 yılında Yuan Hanedanı tarafından devrilmesine kadar toplam 319 yıl varlığını sürdürdü. Daha sonra Kuzey ve Güney olmak üzere ikiye ayrıldı.

Sung Hanedanı döneminde Çin

Kuzey Sung hanedanlığı döneminde, Kitanlar kuzeyde Lyav Devleti’ni (947-1125), Dangxianglar kuzeybatıda Batı Xia Devleti’ni (1038-1227), Nüzhenler kuzeyde Jin Hanedanlığı’nı (1115-1234) kurdular.

1125 yılında Lyav Devletini yok eden Kin Hanedanlığı, 1127 yılında Sung hanedanının başkenti Kaifeng’i işgal ederek İmparator Hui Song ve varisi Qin Zong’u kaçırdı. Böylece Kuzey Song Hanedanlığı yıkıldı.

 

 


Kaynak: Vikipedia
Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here