Ana sayfa Muhasebe SMMM’ler başka bir şirketin Tasfiye Memuru olabilir mi?

SMMM’ler başka bir şirketin Tasfiye Memuru olabilir mi?

2327
0
SORU
… muhasebesine baktığım 2 ortaklı limited şirketin ortaklarından biri kayıp olduğundan dolayı diğer ortak mahkemeye başvurup şirketin kapatılması için talepte bulunmuştur. Şirket ortağı davacı olduğundan dolayı tasfiye memuru olamayacağı söylenmiş olup mali müşaviri olarak benim tasfiye memuru olmam istenmiştir bu durumun meslek mevzuatı açısından hukuki durumu ile ilgili bilgi edinmek istiyorum.(02.11.2018 09:27)
——
CEVAP
Tasfiye memurluğu ticari bir işlemdir. tasfiye halindeki ticari firmayı temsil ve ilzam ettiği için ticaret yasağı kapsamındadır.Meslek mensupları Tasfiye memuru olamaz.

 


 

Kaynak: İsmmmo Soru-Cevap Bölümünden alınmıştır.
Yasal Uyarı: Bu yazıdaki bilgiler sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen bilgilerden yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgilerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


BENZER İÇERİKLER


Tasfiyeye Giren Kollektif Şirket Tasfiye Memuruna Ücret Ödenir mi?

Tasfiye Halindeki Kollektif Şirket Tasfiye Memurunun Yapmaya Yetkili ve Zorunlu Olduğu İşlemler Nelerdir?

 

Kollektif Şirket Tasfiye Memuru Görevini Başkasına Devredebilir mi?

 

Tasfiye Memurunun Görevleri ve İmza Yetkisi Nelerdir?

 

Tasfiye Halindeki Komandit Şirketlerde Tasfiye Memurunun Şirket Ortaklarına Karşı Sorumlulukları Nelerdir?

 

Tasfiyeye Giren Kollektif Şirketlerde Tasfiye Memuru Seçimi Nasıl Yapılır?

 

Şirket nasıl tasfiye edilir?

 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here