Ana sayfa Muhasebe SMMM ortaklığında sermaye taahhüdü olur mu?

SMMM ortaklığında sermaye taahhüdü olur mu?

368
0

Serbest muhasebeci mali müşavirlik bürosu ile bilfiil çalışmam şartıyla ortak olacağım. Adi ortaklık kuracağız. Mevcut iş hacmi karşılığı olarak 50.000 TL ortaklık sermayesi adı altında mali müşavire ödeme yapacağım.  Bir nedenle 2, 3 sene sonra ayrılırsam sermaye olarak koyduğum parayı geri alabilir miyim?
Aldığım ücret mahsup edilir mi?
Kapatma kararı verilirse ortaklığın tasfiyesinde bana yapılacak ödeme nasıl hesaplanacaktır?

 

Kurduğunuz ortaklık ticari ortaklık değildir. Adi ortaklık olarak kurulacak mükellefiyette Serbest meslek kazanç defteri tutulur.

Serbest meslek kazanç defterinde sermaye hesabı veya bilanço kalemleri zaten olmaz.

Ortak olacağınız kişi ile özel hukuka göre sözleşme yapabilirsiniz.

 

 

 

 


Kaynak: İSMMMO
Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


BENZER İÇERİKLER

Aktif büro sahibi bir Mali Müşavir, ortak olduğu LTD ve A.Ş.’de yönetim kurulu başkanı yada müdür olabilir mi?

 

 

 

Tek ortaklı Mali Müşavirlik şirketine meslek mensubu olmayan bir kişi ortak olabilir mi?

 

 

Mali müşavirler birden fazla müşavirlik şirketi açabilirler mi?

 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here