Ana sayfa Vergi SMMM olarak işyeri açarken belediyeden işyeri açma ve çalışma ruhsatı almak zorunlu...

  SMMM olarak işyeri açarken belediyeden işyeri açma ve çalışma ruhsatı almak zorunlu mudur?

  184
  0

  SMMM olarak işyeri açtığımız zaman belediyeden işyeri açma ve çalışma ruhsatı almak zorunda mıyız? Eğer almak mecburi değilse, bu durum hangi yasaya veya kararnameye dayanmaktadır?

  3568 sayılı yasa yürürlüğe girdiği tarihten (1990) beri belediyeden iş yeri açma ruhsatı alınmamaktadır.

  Şuan SMMM staj sürem tamamlandı ve yeterlilik sınavı sürecindeyim. Yeterlilik sınavını kazanmadan memur olursam sınavım ve alacağım SMMM ruhsatının durumu ne olur? Yani memurluğa girebilir miyim? Girersem belgem iptal olur mu? Olmazsa ilerde memurluktan istifa durumunda belgemi kullanabilir miyim?

  Stajınız bittiği için memuriyet sınavına girebilirsiniz. SMMM Sınavı kazanmanız halinde SMMM belgenizi memurda olsanız alacaksınız.

  SMMM/SM stajım bitti, ne yapmam gerekiyor?

  Stajınızın bittiği dönem itibariyle açılacak ilk sınava katılma zorunluluğunuz bulunmaktadır.

  Arşivden staj dosyanızın çıkartılması ve incelenmesi gerekmektedir. İnceleme sonucunda, eksik evraklarınız size bildirilecek ve tamamlamanız istenecektir.

  TESMER tarafından uygulanmakta olan Uzaktan Sürekli Eğitim programını bitirmeniz ve sertifikanızı Odamıza teslim etmeniz gerekmektedir. Daha sonra sınav dosyası alıp, dosyanız kapatılacak ve Ankara TESMER Başkanlığına gönderilecektir.

  SMMM stajı nerede yapılır?

  SMMM stajı;

  1-YMM/SMMM bürolarında (Serbest Meslek Olarak Faaliyet gösteren)

  2- YMM/SMMM şirketlerinde,

  3- Özel şirketlerin muhasebe bölümünde YMM/SMMM gözetiminde veya denetiminde

  yapılır.

  Lisans mezunuyum, Serbest Muhasebeci yanında staj yapılır mı?

  Lisans mezunları, SMMM/YMM yanında, denetiminde, gözetiminde staj yapabilirler. Yeni Yasa gereği artık serbest muhasebecilik kaldırılmıştır.

  Hamilelik dönemi stajdan sayılıyor mu, yoksa staja mı ekleniyor?

  Hamilelik döneminde aday yasal izinlerini İş kanunu gereği kullanır. Bu süreler stajdan sayılmaz. Eksik kalan süreler stajına eklenir. Aday SGK’dan aldığı iş göremezlik belgesini sunmak koşuluyla bu işlemi gerçekleştirir.

  Adi Ortaklık Bürolarında SMMM Stajı yapılabilir mi?

   Evet yapabilir. Evrak listesindeki “büroda staj” bölümündeki evraklar hazırlanmalıdır.

   Yabancı uyruklu kişiler SMMM stajı için müracaat edebilir mi?

  Evet. İkamet tezkeresi (Emniyet Müdürlüğü) Çalışma İzni (Emniyet Müd.) ve Türk soylu olduğunu kanıtlayan konsolosluktan alınmış belge ile başvuru yapılabilir.


  Kaynak: İSMMMO
  Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


  BİR CEVAP BIRAK

  Please enter your comment!
  Please enter your name here