Ana sayfa Ekonomi Siyasetteki Gerilim Ticarete Yansımadı…

  Siyasetteki Gerilim Ticarete Yansımadı…

  872
  0

  Almanya ile Türkiye arasındaki tüm siyasi gerilime rağmen iki ülke arasındaki otomotiv ihracatı 9 ayda yüzde 14 artarak yaklaşık 3.2 milyar dolar oldu. Siyasi gerilimin en üst noktada olduğu Eylül ayında bile 2 ülke arasındaki otomotiv ihracatı yüzde 15 artarak 360 milyon doları geçti.

  TOPLAM İHRACAT YÜZDE 11 ARTTI

  Bu yılın ocak-eylül döneminde Türkiye’nin toplam ihracatı yüzde 11 artışla 115 milyar dolara yükseldi.

  ARTIŞI OMOTOTİV SEKTÖRÜ SAĞLADI

  Bu artışın aslan payını ise  yüzde 19 ile otomotiv sektörü aldı. Ekonominin lokomotif olan otomotiv sektörü ihracattaki artışın üçte birini tek başına sağlamış oldu. Otomotiv sektörünün ihracatına baktığımızda ilk dokuz ayda yüzde 22 artışla 21 milyar dolarlık rekor seviyeye yükseldi.

  EN BÜYÜK PAY ALMANYA’NIN

  Toplam ihracatta yüzde 16 ile en büyük pay ise Almanya’ya aittir.

  GEÇEN YILA GÖRE 3 MİLYAR ARTTI

  Bu yılın 9 ayında Türkiye’nin Almanya’ya yaptığı ihracat geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre yüzde 14 artışla 3 milyar 237 milyon dolara yükseldi.

  EYLÜL AYINDA BİLE YÜZDE 15 ARTTI

  Siyasi krizin en üst seviyeye çıktığı eylül ayında bile Türk otomotiv sanayinin Almanya’ya yaptığı ihracat yüzde 15 artışla 360 milyon dolara ulaştı. Eylül ayında Almanya toplam otomotiv ihracatından yüzde 17 pay aldı.

  3 AYDA PAYI ARTTI

  Almanya’nın toplam ihracattaki payı son 3 ayda 12-13’lerden 16’ya kadar yükseldi. Bu da tüm siyasi sıkıntılara rağmen ticarette işlerin yolunda gittiğini ortaya koydu.

  OTOMOTİV ANA SANAYİ ÖNDE

  Araç üreten otomotiv ana sanayi sektörün ihracatının üçte ikisini, parça üreten tedarik sanayi üçte birini gerçekleştirdi.

  EN ÇOK BİNEK OTOMOTİV İHRAÇ EDİLDİ.

  9 aylık verilere bakıldığında binek otomobil ihracatı geçen yıla göre yüzde 58 artarak 8 milyar 656 milyon dolara çıkarken, tüm otomotiv ihracatından aldığı pay yüzde 42 oldu.

  LİDERLİK OTOMOTİV SEKTÖRÜNÜN

  2017 yılında ihracatını ağustos ayı dışında bu yılın tüm aylarında 2 milyar dolar seviyesinin üzerine çıkarmayı başaran otomotiv, Türkiye ihracatından da toplam yüzde 19 pay alarak liderliğini korudu.

  EN ÇOK AB ÜLKELERİNE İHRACAT YAPILDI

  Ülke grubu bazında bakıldığında, Türkiye otomotiv endüstrisinin en büyük pazarı olan Avrupa Birliği (AB) ülkelerine yönelik ihracat artışı ocak-eylül döneminde yüzde 20 artışla 16.1 milyar dolara ulaştı. Bu da toplam otomotiv ihracatının yüzde 78’inin AB ülkelerine yapıldığını ortaya koydu. İhracatta yüzde 78 pay alan AB ülkelerine ihracat eylülde yüzde 7 artışla 1 milyar 673 milyon dolar oldu.

  KUZEY AMERİKAYA İHRACAT ARTTI

  Yılın dokuzuncu ayında alternatif pazarlar arasında yer alan Kuzey Amerika Serbest Ticaret Bölgesine yüzde 90 ihracat artışı dikkat çekti. Bunda da ABD’ye gerçekleşen ihracattaki artış etkili oldu.

  ABD’YE OTOMOBİL İHRACATI PATLADI

  TÜRK otomotiv sanayinin dünyanın en büyük ikinci otomotiv pazarı olan ABD’ye ihracatında ise tam bir patlama yaşanıyor. Eylül ayında ABD’ye ihracat yüzde 118 artışla 102 milyon dolara ulaşırken, binek otomobil ihracatı ise yüzde 61 bin 149 oranında arttı. Ağustos ayında ABD’ye binek otomobil ihracatı yüzde 109 bin artmıştı.

  Yasal Uyarı: Bu yazıdaki bilgiler sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen bilgilerden yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgilerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.

  BİR CEVAP BIRAK

  Please enter your comment!
  Please enter your name here