Ana sayfa Muhasebe Şirketteki masa sandalye dolap raf ve benzeri demirbaşlar için uygulanacak amortisman oranı...

  Şirketteki masa sandalye dolap raf ve benzeri demirbaşlar için uygulanacak amortisman oranı kaçtır?

  67
  0

  Bir Limited Şirkete mobilya dekorasyon işi yaptırıldı. Şirketteki masa – sandalye – evrak dolapları – raf vb. mobilyalar değiştirildi. Bunların demirbaş olarak alım faturasını işledim. Yüzde kaç amortisman uygulamam gerekiyor?

  Demirbaş amortisman listesine aşağıdaki linkten ulaşılabilir. https://archive.ismmmo.org.tr/docs/mevzuat/PratikBilgiler/2020_vergi/20.pdf

   

  2020 yılı için 1.400.- TL  + KDV altında kalan sabit kıymetlerin (Demirbaş, Tesis Makine Cihaz vb) tamamı isteğe bağlı olarak direkt gider yazılabilecektir. Bu ve üstündeki tutarlar faydalı ömür tablosunda belirtilen yıla göre amortisman ayırmak suretiyle zamana yayılarak gider yazılacaktır.

  Sabit Kıymet alımlarının KDV’sinin tamamını, satın alındığı tarihte bir kerede KDV beyannamesinde indirilebilir.

  Sabit Kıymetler için geçici vergi hesaplama dönemlerinde amortisman ayrılmalıdır. İstenirse aylık olarak amortisman da ayrılabilir. Sabit kıymet hangi ayda alınırsa alınsın geçmiş aylar için de alındığı ayda amortisman ayrılır.

  Binek otoların alımında kıst amortisman uygulanır. Binek otoların KDV’si ve ÖTV’sinin 115.000 TL’ye kadar olan kısmı isteğe bağlı olarak alındığı tarihte bir kerede direkt gider yazılabileceği gibi,aracın maliyetine atılarak amortisman yoluyla yıllara yayılarak da gider yazılabilir.

  AMORTİSMAN AYIRMADA ALT SINIR
  YILLAR TUTAR VUK GENEL TEBLİĞ
  2020                              1.400 442
  2019                              1.200
  2018                              1.000 490
  2017                              900 476
  2016                              900 460
  2015                              880 442
  2014                              800 432
  2013                              800 422
  2012                              770 411

   


  Kaynak: İSMMMO
  Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


  BİR CEVAP BIRAK

  Please enter your comment!
  Please enter your name here