Ana sayfa Muhasebe Şirketlerdeki sermaye artırımı SGK’ya bildirilir mi?

  Şirketlerdeki sermaye artırımı SGK’ya bildirilir mi?

  62
  0

  Şirketlerdeki sermaye artırımı SGK’ya bildirmemiz gerekiyor mu?

  Ortakların sigortalılıklarının başlangıcına ve sonlandırılmasına ilişkin;

  1-Anonim şirketlerin yönetim kurulu üyesi olan ortakları ile ilgili şirket yetkilileri,

  2-Limited şirket ortakları ile ilgili şirket yetkilileri, Sigortalılığın başlangıcı ve sonlandırılmasına ilişkin bildirim yükümlülüğünü, 5510 sayılı Kanunun geçici 57’nci madde uyarınca 11/12/2014 (dahil) tarihine kadar yerine getirmeleri gerekmektedir.

  Bunun dışında sermaye artışının bildirilmesine ilişkin hüküm bulunmamaktadır.

  Bir ferdi işletmeyi sermaye şirketi çatısı altında birleştirmek istiyoruz. Fakat ferdi işletme işletme defteri tutuyor. Böyle bir birleşme mümkün müdür?

  Ticaret sicilinde kayıtlı bir gerçek kişi işletmesi sermaye şirketine devir olabilir.

  Özvarlık tespit raporu işletmenin tutulmuş kayıtları üzerinden yazılması gerektiği değerlendirilmektedir.


  Kaynak: İSMMMO
  Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


  BİR CEVAP BIRAK

  Please enter your comment!
  Please enter your name here