Ana sayfa Muhasebe Şirketler yurtdışına yapmış olduğu satışlar ve alışlara ilişkin farklı cari hesaplar arasında...

Şirketler yurtdışına yapmış olduğu satışlar ve alışlara ilişkin farklı cari hesaplar arasında mahsuplaşma yapabilir mi?

Şirketler yurtdışına yapmış olduğu satışlar ve alışlara ilişkin farklı cari hesaplar arasında mahsuplaşma yapabilir mi?

511
0

Şirketimiz X firmasından ithalat yapmaktadır. Bu arada X firmasının ortaklarının aynı kişiler olan Y firmasına da ihracat yapılacak. X firması Y firmasının borcunun kendi alacağına virman yapılmasını istemektedir. Bu virmanı yapabilir miyiz?

 

Bu durumda ihracat bedelini getirmemiş oluyoruz ancak dışarıya olan borcumuz da azalmış oluyor. İlgili işlemle hangi makamlara nasıl bir işlem yapmamız gerekir?

 

Şirketler tüzel kişilik sahibidir. Ortaklarının ayı veya ayrı olması Mahsuplaşma imkânı tanımaz.

İhraç bedeli ve ithal bedelleri Bankalar vasıtası ile yapılır.


Kaynak: İsmmmo
Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Logomuhasebe karen ltd veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here