Ana sayfa Vergi Şirketler gerçek kişilere kiraladıkları gayrimenkullere istinaden fatura düzenlediğinde KDV oranı ne olmalıdır?

Şirketler gerçek kişilere kiraladıkları gayrimenkullere istinaden fatura düzenlediğinde KDV oranı ne olmalıdır?

524
0

Şirkete ait meskenin vergi mükellefi olmayan bir gerçek kişiye kiralanması durumunda fatura, kira sözleşmesinde belirlenen tutara iç KDV oranı uygulanarak mı düzenlenmelidir? KDV oranı %18 midir? Kazanç ve KDV yönünden istisnai bir durum var mıdır?

Kira sözleşmesinde belirtilen kira tutarına % 18 KDV ilave edilir. İç yüzde ile KDV hesaplanmaz. Elde edilen kazanç Ticari kazanç olup istisna veya indirim olmaz.

 


Kaynak: İSMMMO
Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here