Ana sayfa Muhasebe Şirketler ana sözleşmesi dışında bir iş ile uğraşırlarsa ne yapmalıdır?

Şirketler ana sözleşmesi dışında bir iş ile uğraşırlarsa ne yapmalıdır?

Şirketler ana sözleşmesi dışında bir iş ile uğraşırlarsa ne yapmalıdır?

819
0

Bir lojistik firmamız, 10 civarında binek araç alıp, bunları sözleşme karşılığı kiralama yolluyla değerlendirmek istiyor. Ana sözleşmesinde araç kiralama ve işletilmesi konusu yok.

Buradaki mesele araçların KDV sinin indirilip indirilemeyeceği. Ortaklar kurulu karar alıp noter tasdikiyle bu işi yapacağını Vergi dairesine bildirse KDV’yi indirebilir mi?

Kiralama işi yapacak ise Ana sözleşmede değişiklik yapılması gerekir.

Bu durum VD bildirilir. Alınan araçların KDV indirilir.

 


Kaynak: İSMMMO
Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here