Ana sayfa Muhasebe Şirket ortaklarının şirketten aldığı borçlar hangi hesapta takip edilmelidir?

Şirket ortaklarının şirketten aldığı borçlar hangi hesapta takip edilmelidir?

46
0

Aktife kayıtlı binek aracımıza vergi dairesinin sisteminden bakıldığında 2019 ve 2018 yıllarına ait kaçak geçiş bedelleri + gecikme zammı olduğu görülmüştür. Bu bedelleri hangi hesapta takip etmeliyiz?

Geçiş bedelleri için 681 hesap, gecikme zammı için ise KKEG (689) hesap kullanılır.

Anonim şirketin de yönetim kurulu başkanı olan şirket ortağı kişi krediye kefil olduğu için şirketten kendi hesabına para aktarmış. Kendi hesabına aktardığı parayı hangi hesapta takip etmeliyiz?

Şirket ortaklarının şirketten aldıkları borçlar 131 hesap da takip edilir.

131 hesap için adat hesaplaması yapılır. KDV’li Fatura düzenlenir.

 


Kaynak: İSMMMO
Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


BENZER İÇERİKLER

SGK borcu olan firmaların şirket ortakları ve yönetim kurulu üyelerinin emekli maaşlarından kesinti yapabilir…

Şirket Ortaklarının “Şahsi Borçlarının” Şirketlere Etkisi

Tasfiye halindeki şirketin borçlarından şirket ortakları ve yönetim kurulu sorumlu mudur?

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here