Ana sayfa Muhasebe Şirket ortaklarının şirkete verdiği borç paralar varlık barışı kapsamına alınabilir mi?

Şirket ortaklarının şirkete verdiği borç paralar varlık barışı kapsamına alınabilir mi?

Şirket ortaklarının şirkete verdiği borç paralar varlık barışı kapsamına alınabilir mi?

105
0

Vergi mükellefi olmayan bir vatandaş, varlık barışından faydalanmak istiyor. Bu işlem için bir banka üzerinden bildirim yapmak yetiyor mu yoksa vergi dairesine beyanname vermek şart mı?

Vergi dairesine beyanname verilecektir. Aşağıdaki Tebliği inceleyiniz.

2 Ağustos 2019 CUMA Resmî Gazete Sayı: 30850 TEBLİĞ Hazine ve Maliye Bakanlığı (Gelir İdaresi Başkanlığı)’ndan: bazı varlıkların ekonomiye kazandırılması hakkında genel tebliğ (seri no: 1)

Şirket ortağının 2019 ve 2020 yılı içerisinde şirket banka hesabına yatırdığı paraları varlık barışından faydalandırabilir miyiz?

Şirkete hesabına ortağın yatırdığı para borçtur. (331 hesap) Bu tutar varlık barışına konu olmaz.


Kaynak: İSMMMO
Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here