Ana sayfa Muhasebe Şirket ortaklarına ait sigorta poliçelerini gider olarak kullanılabilir miyiz?

Şirket ortaklarına ait sigorta poliçelerini gider olarak kullanılabilir miyiz?

Şirket ortaklarının sigorta poliçelerinin giderini vergiden mahsup edebilir miyiz?

34
0

Tek ortaklı limited şirket sahibi kendi adına tamamlayıcı özel sağlık sigortası yaptırmaktadır. Bu sigorta poliçesini giderini vergiden mahsup edebilir miyiz?

Şirket ortaklığının tek veya çok olması şahsi ödemelerin giderleşmesi için gerekçe değildir. Bahsettiğini ortağın yıllık gelir vergisi beyannamesi vermesi halinde beyannameden GVK 89/1. maddedeki koşullara göre matrah dan indirim yapılır.

2019 Yılı gelir vergisi beyanımdan özel sigorta poliçemi indirim konusu yaptım. Kesintilerden dolayı iadem oluştu mahsup işlemi için vergi dairesi poliçeye ait ödeme makbuzlarını istedi. Kredi karı ekstresini ibraz ettim. Ödemeler 2020 yılına sarkmış. Düzeltme beyanı verin 2019 yılı için indirim konusu yapamazsınız denmektedir. Bu işlem doğru mudur?

Vergi dairesinin görüşü doğrudur. İndirim için ödemenin 2019’da yapılması gerekir.

 


Kaynak: İSMMMO
Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


BENZER İÇERİKLER

4a’lı olarak çalışan kişi Limited şirket ortağı olursa işsizlik maaşı alabilir mi?

Anonim şirket ortağı başka bir iş yerinde 4/a sigortalı olarak görüyorsa ortağın aldığı huzur…

Yurtdışındaki şirketlerimizden elde ettiğimiz gelirleri Türkiye’ye getirdiğimizde şirket ortağı veya şirket bu bedelleri nasıl…

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here