Ana sayfa Muhasebe Şirket ortakları şahsi harcamalarını şirkette gider olarak yazabilir mi?

Şirket ortakları şahsi harcamalarını şirkette gider olarak yazabilir mi?

90
0

Anonim şirket ortakları, yönetim kurulu başkanı ve Yönetim Kurulu üyelerinin masrafları ile ilgili şirketlerin aktifine kayıtlı olmayan araçların, kendilerine ait araçlarının masraflarını şirketten belgelerini ibraz ederek alabilirler mi? Bu belgelerin kayıtlarının muhasebesel açıdan durumu nasıl olur? Bir de bu kişilerin şirketteki işleriyle ilgili olarak masraflarının şirket tarafından karşılanması ile ilgili Vergi usul Kanunu ve T.T.K açısından durumları hakkında bilgi verebilir misiniz?

Aktifte kayıtlı olmayan ve kiralık olmayan araçların giderleri şirket kayıtlarına alınmaz.

Ticari kazancın elde edilmesi için GVK 40. maddesinde belirtilen harcamalar, Fatura ve belgelerin şirket adına düzenlenmesi koşulu ile giderleşir.

Araç kiralama işlemleriyle meşgale olan firmamız HGS kullanımlarını ve arabalara yapılan masrafları yansıtması gibi giderleri alıcı firmaya fatura düzenlemektedir. Giderlerin yansıtması ne şekilde olmalıdır?

Yansıtılan gider için %18 KDV’li Fatura düzenlenir. Fatura 649 hesaba kayıt yapılır.

 


Kaynak: İSMMMO
Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


BENZER İÇERİKLER

Beklenen Gelir Vergisi Genel Tebliği Yayınlandı. Yeni Gelir Vergisi Tarifesi, Binek Oto Gider kısıtlaması…

Dacia Dokker tarzı araçlar binek oto gider kısıtlamasına tabi midir?

Binek oto gider kısıtlaması Serbest Meslek Erbapları için geçerli midir?

Kargo dağıtım işinde kullandığımız binek oto giderlerinin tamamını gider yazabilir miyiz?

İşletmelerin Binek Otomobil Maliyetlerinin Giderleştirilmesi Ve Amortisman Kâbusu Bitmiyor!

Binek otomobillere ait otopark ve feribot harcamalarının ne kadarlık kısmını gider yazabiliriz?

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here