Ana sayfa Muhasebe Şirket merkez nakli işlemleri nasıl yapılır?

  Şirket merkez nakli işlemleri nasıl yapılır?

  Şirketlerde şubenin merkeze dönüştürülmesi işlemi

  116
  0
  Mükellefimiz merkez adresini daha önce açılmış olan şubesine taşımak istemektedir. Ancak daha önce açılmış olan şubemizin ticaret odasında tescil kaydı bulunmamaktadır. Hali hazırda şubenin bir sigorta dosyası olup çalışanları bulunmaktadır. Buraya taşıma işlemi gerçekleştiğinde şube zaten merkez konumuna girecektir. Ancak tescili olmayan şubeye taşınıldığında sigorta dosyası nasıl olmalıdır. Şube çalışanları merkez sigorta dosyasına nakledilerek ilerlemek mümkün müdür?

  Ticaret odasının merkez nakli ile adres değişikli için yapılan işlemler; Genel kurul Defterinde karar alınır.

  Genel kurul kararı, karar metni hariç Karar No, Karar Tarihi, Toplantıya katılanlar bilgileri mersis sistemine kaydedilir.

  Mersiste aynı il içinde olan adres değişikliği; merkez nakli bölümünden yapılmaz. Sistem kaydetmez çünkü farklı bir ildeki ticaret sicili yazmanızı ister. Dolayısıyla adres değişikliğini Değişiklik başlat menüsünden sadece adresi güncelleyip onaya göndereceksiniz.

  Mersis sistemine giriş e -devlet şifresiyle ya da e -imzayla olacaktır.

  Kararı onaya yolladıktan sonra sistem size bir referans numarası verecektir.

  Bu referans numarasını başvuru dilekçesine ekleyip almış olduğunuz (genel kurul defterindeki) kararı noterden onaylayıp başvuru dilekçesiyle Ticaret odası temsilciliklerine başvuracaksınız.

  Başvurunuzun onaylanıp onaylanmadığını http://www.ito.org.tr/wps/portal/tescil-islemleri/bno adresinden sorgulayabilirsiniz.


  Kaynak: İSMMMO
  Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


  BİR CEVAP BIRAK

  Please enter your comment!
  Please enter your name here