Ana sayfa Mevzuat Şirket kuruluşunda ayni sermaye olarak konulan arsanın satılması durumunda şirketin sermayesi düşer...

Şirket kuruluşunda ayni sermaye olarak konulan arsanın satılması durumunda şirketin sermayesi düşer mi?

Anonim Şirket olan bir firmamızda, yönetim kurulu başkanının görev süresi en fazla kaç yıldır?

104
0
2 ortak anonim şirket kurdular.
2 ortak şirket kuruluşunda ayni sermaye olarak koydular.
Şuan arsayı satacaklar.
Arsa satılırsa şirketin sermayesi düşecek mi?

Arsa satışı için Fatura düzenlenecektir.

Arsa satılınca sermaye azalmaz.

Arsa satışından elde edilen kazanç gelir hesaplarında yer alır.

Şayet arsa 2 yıldan fazla aktif de bulunuyor ise ve KVK 5. maddedeki şartlar var ise kazancın % 50 sini sermayeye ekler veya pasifte fon hesabında 5 yıl tutarsa % 50 lik kısım için KV istisnası Uygulanır.

Ayrıca KDVK 17/4 maddesindeki koşullar varsa Faturada KDV hesaplanmaz.

İlgili maddeleri inceleyiniz.

Anonim Şirket olan bir firmamızda, yönetim kurulu başkanının görev süresi en fazla kaç yıldır?

TTK açıkça esas mukaveleye uygun olarak yönetim kurulu süresi en fazla üç yıl olabilirken, seçilmiş bu üyeler arasında her yıl bir başkan, olmadığı zamanlarda toplantılara başkanlık etmek üzere bir veya daha fazla başkan yardımcısı seçilir hükmü ile süreleri belirlemiştir.


Kaynak: İSMMMO
Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here