Ana sayfa TTK Şirket Kuruluşlarında Tüzel Kişilik Ortak Olması Durumunda Neler Yapılmalıdır?

  Şirket Kuruluşlarında Tüzel Kişilik Ortak Olması Durumunda Neler Yapılmalıdır?

  5633
  0

  A.Ş. veya Limited şirketlerde yönetim/müdürler kurulana tüzel kişiler seçilebilir, ancak tüzel kişiyi temsilen gerçek kişi/kişiler yönetim kurulu üyesi veya müdür seçilemez, Tüzel kişilerin seçilmesi halinde bir gerçek kişide temsilcisi olarak belirlenmiş olması gerekmektedir.

  Tüzel kişilik tarafından alınan, tüzel kişiliğin iştirak edeceği sermaye miktarını ve temsilcisini belirtildiği noter tasdikli iştirak kararı alınmalıdır.

  Kaynak: Türk Ticaret Kanunu

  Yasal Uyarı: Bu yazıdaki bilgiler sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen bilgilerden yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgilerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.

  BİR CEVAP BIRAK

  Please enter your comment!
  Please enter your name here