Ana sayfa Vergi Şirket Birleşmelerine Vergi Avantajı Geldi!

  Şirket Birleşmelerine Vergi Avantajı Geldi!

  1876
  0

  Üretim faaliyetiyle iştigal eden KOBİ’lerin birleşmesinde indirimli kurumlar vergisi uygulanacak…
  6770 sayılı Kanun ile getirilen 01.01.2017 tarihinde geçerli olmak üzere bir başka teşvik unsuru ise sanayi sicil belgesine haiz ve fiilen üretim faaliyeti ile iştigal eden işletmelerin birleşmesini teşvik etmek amacına hizmet etmektedir.

  Buna göre, KVK’nın devri hükümlerine göre birleşen, sanayi sicil belgesini haiz ve fiilen üretim faaliyetiyle iştigal eden KOBİ lerin, birleşme tarihinde sona eren hesap döneminde münhasıran üretim faaliyetinden elde ettiği kazançları ile bu kapsamda birleşilen kurumun birleşme işleminin gerçekleştiği hesap dönemi dahil olmak üzere üç hesap döneminde münhasıran üretim faaliyetinden elde ettiği kazançlarına uygulanmak üzere kurumlar vergisi oranını %75’e kadar indirimli uygulatmaya belli kriterlere göre ayrı ayrı veya birlikte farklılaştırmaya Bakanlar Kurulu uygulanmaya ilişkin usul ve esasları belirlemeye ise Maliye Bakanlığı yetkili kılınmıştır.

  Güneri GÖZÜAÇIK –YMM
  Modern YMM – İstanbul

  Yasal Uyarı: Bu yazıdaki bilgiler sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen bilgilerden yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgilerin özel veya resmi,  gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.

  BİR CEVAP BIRAK

  Please enter your comment!
  Please enter your name here