Ana sayfa Muhasebe Sihirbazlık faaliyetinin Kdv oranı nedir?

Sihirbazlık faaliyetinin Kdv oranı nedir?

383
0

Sihirbazlık faaliyetinin Kdv oranı nedir?

KONU

Sihirbazlık faaliyetinin KDV oranı.

SORU

… seyyar olarak illüzyon ve sihirbazlık gösterileri yaptığınız, bu gösterileri yetkili mercilerden izin alarak ve eğitim kurumları, belediyeler ve özel şahıslardan kiraladığınız salonlarda icra ettiğiniz belirtilerek, illüzyon ve sihirbazlık gösterisi giriş ücretlerine uygulanması gereken KDV oranı hakkında

CEVAP


Buna göre, illüzyon ve sihirbazlık gösterisi hizmeti 2007/13033 sayılı Kararname eki listelerde yer almadığından %18 oranında KDV ye tabi olacaktır.


T.C.

GELİR İDARESİ BAŞKANLIĞI

ANTALYA VERGİ DAİRESİ BAŞKANLIĞI

Mükellef Hizmetleri Gelir Grup Müdürlüğü

 

Sayı : 76464994-130[KDV.2013.162]-88 09/04/2014
Konu : Sihirbazlık faaliyetinin KDV oranı.

 

İlgide kayıtlı özelge talep formunuzda, seyyar olarak illüzyon ve sihirbazlık gösterileri yaptığınız, bu gösterileri yetkili mercilerden izin alarak ve eğitim kurumları, belediyeler ve özel şahıslardan kiraladığınız salonlarda icra ettiğiniz belirtilerek, illüzyon ve sihirbazlık gösterisi giriş ücretlerine uygulanması gereken KDV oranı hakkında Başkanlığımız görüşü sorulmaktadır.

KDV Kanununun 1/1 inci maddesinde Türkiye’de ticari, sınai, zirai faaliyet ve serbest meslek faaliyeti çerçevesinde yapılan teslim ve hizmetlerin KDV ye tabi olduğu hüküm altına alınmıştır.

KDV oranları, KDV Kanununun 28 inci maddesinin Bakanlar Kuruluna verdiği yetkiye dayanılarak yayımlanan 2007/13033 sayılı Bakanlar Kurulu Kararnamesi ile Kararname eki (I) sayılı listede yer alan teslim ve hizmetler için % 1, (II) sayılı listede yer alan teslim ve hizmetler için % 8, bu listelerde yer almayan vergiye tabi işlemler için % 18 olarak tespit edilmiştir.

Buna göre, illüzyon ve sihirbazlık gösterisi hizmeti 2007/13033 sayılı Kararname eki listelerde yer almadığından %18 oranında KDV ye tabi olacaktır.


Kaynak:Gib.gov.tr
Yasal Uyarı: Bu yazıdaki bilgiler sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen bilgilerden yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebe News veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgilerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


BENZER İÇERİKLER

İkinci el ticari araç satışında da KDV oranı 31.12.2018 tarihine kadar %1 oldu mu?

İşyeri olarak yapılan gayrimenkul satışlarında KDV oranı 31.12.2018 tarihine kadar % kaç uygulanacaktır?

Satışını yaptığımız dairenin KDV oranı ne olacaktır?

Aktife Kayıtlı Ticari Araç Satışlarında KDV Oranı Kaçtır?

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here