Ana sayfa Muhasebe SGK emeklisi bir kişinin bir firmada çalışırken elde ettiği maaş gelir vergisi...

SGK emeklisi bir kişinin bir firmada çalışırken elde ettiği maaş gelir vergisi beyannamesinde bildirimi yapılır mı?

383
0

2018 yılında istisna tutarı altında iş yeri kira geliri ve tek işverenden ücret geliri elde etmiş olan SGK emeklisi kişinin yıllık gelir vergisi beyanında bildirecek miyiz?

İş yeri kiralarında istisna olmaz. Tevkif sureti ile iş yeri kira geliri elde edenler için GVK 86. maddesinde belirtilen beyan verme sınırı olur. Stopaj (Tevkif sureti ile vergilendirilen) Kesilerek ödenen iş yeri kira geliri Brüt 34.000 TL’den az olanlar Yıllık GV beyannamesi vermez. Yine GVK 86. maddesine göre tek işverenden alınan ücret tutarı ne olursa olsun yıllık beyannamesi vermez.

Emekli aylıklar hiç bir koşulda beyannameye dâhil edilmez.

 

 

 


Kaynak: İSMMMO
Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


BENZER İÇERİKLER

Emekli maaşı elde edenler bu gelirleri için gelir vergisi beyanı vermeli midir?

 

 

 

SGK emekli maaşı bağlanana kadar maaş avansı alınabilir mi?

 

 

 

Son 3 yılımı isteğe bağlı olarak en yüksek tavandan ödesem emekli maaşım artar mı?

 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here