Ana sayfa Çalışma Hayatı Seyir Halindeki Gemilerde Çalışan Gemi Adamının Hizmet Akdi Ne Zaman Sona Erer?

  Seyir Halindeki Gemilerde Çalışan Gemi Adamının Hizmet Akdi Ne Zaman Sona Erer?

  1564
  0

  1- SEYİR HALİNDEKİ GEMİLERDE ÇALIŞAN GEMİ ADAMININ HİZMET AKDİ NE ZAMAN SONA ERER?
  Hizmet akdi gemi seyir halindeyken sona ererse akit, geminin ilk limana varmasına ve güvenlik altına alınmasına kadar devam eder.

  2- SÜRESİ BELİRSİZ HİZMET AKİTLERİ, GEMİ ADAMININ İŞE ALINMASINDAN İTİBAREN KAÇ AY GEÇMEDİKÇE BOZULAMAZ?
  854 Sayılı Deniz İş Kanunu’nun 14. Maddesi dışında süresi belirsiz hizmet akitleri gemi adamının işe alınmasından itibaren 6 ay geçmediği sürece bozulamaz.

  3- İŞİ 2 YIL SÜRMÜŞ OLAN GEMİ ADAMININ HİZMET AKDİ, BİLDİRİMİN KARŞI TARAFA YAPILMASINDAN BAŞLAYARAK KAÇ HAFTA SONRA BOZULMUŞ SAYILIR?
  Deniz İş Kanunu’na göre işi 2 yıl sürmüş olan bir gemi adamının hizmet akdi, bildirimin karşı tarafa yapılmasından başlayarak 6 hafta sonra bozulmuş sayılır. 

  4-İŞİ 3 YILDAN UZUN SÜRMÜŞ GEMİ ADAMININ HİZMET AKDİ, BİLDİRİMİN KARŞI TARAFA YAPILMASINDAN BAŞLAYARAK KAÇ HAFTA SONRA BOZULMUŞ SAYILIR?
  Deniz İş Kanunu’na göre, işi 3 yıldan uzun sürmüş gemi adamının hizmet akdi, bildirimin karşı tarafa yapılmasından başlayarak 8 hafta sonra bozulmuş sayılır.

  Kaynak: Deniz İş Kanunu

  Yasal Uyarı: Bu yazıdaki bilgiler sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen bilgilerden yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgilerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.

  BİR CEVAP BIRAK

  Please enter your comment!
  Please enter your name here