Ana sayfa Muhasebe Servis ve bakım hizmetlerinde kdv tevkifat oranı nedir?

Servis ve bakım hizmetlerinde kdv tevkifat oranı nedir?

442
0

Seramik fabrikalarına makine satışı yapmaktayız. Akabinde bu makineler için servis hizmeti vermekteyiz. Düzenlediğimiz bu servis faturalarında tevkifat yapmak zorunda mıyız? Makine, Teçhizat, Bakım onarım hizmetleri gibi değerlendirip % 50 oranında tevkifatlı olarak düzenlememiz mi gerekiyor servis faturalarımızı?(29.11.2018 )

KDV tebliğinde belirtilen Kurum ve kuruluşlara hizmet vermeniz halinde KDV tevkifatı uygulanır. KISMİ TEVKİFAT YAPACAK KURUM VE KURULUŞLAR ( KDV GENEL UYGULAMA TEBLİĞ Bölüm No: I/C-2.1.3.1) – 5018 sayılı Kanuna ekli cetvellerde yer alan idare, kurum ve kuruluşlar, il özel idareleri ve bunların teşkil ettikleri birlikler, belediyelerin teşkil ettikleri birlikler ile köylere hizmet götürme birlikleri, – Yukarıda sayılanlar dışındaki, kanunla kurulan kamu kurum ve kuruluşları, – Döner sermayeli kuruluşlar, – Kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları, – Kanunla kurulan veya tüzel kişiliği haiz emekli ve yardım sandıkları, – Bankalar, – Kamu iktisadi teşebbüsleri (Kamu İktisadi Kuruluşları, İktisadi Devlet Teşekkülleri), – Özelleştirme kapsamındaki kuruluşlar, – Organize sanayi bölgeleri ile menkul kıymetler, vadeli işlemler borsaları dahil bütün borsalar, – Yarıdan fazla hissesi doğrudan yukarıda sayılan idare, kurum ve kuruluşlara ait olan (tek başına ya da birlikte) kurum, kuruluş ve işletmeler, Payları Borsa İstanbul (BİST) A.Ş. de işlem gören Şirketler…


Kaynak: İsmmmo
Yasal Uyarı: Bu yazıdaki bilgiler sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen bilgilerden yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgilerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


Okul servis hizmetinde KDV oranı nedir? Tevkifat uygulaması var mıdır?

 

Dişçi koltuğunda KDV oranı %8 oldu mu?

%18 KDV’li aldığım kamyoneti %1 KDV’li mi satacağım?

 

Güncel kdv oranları listesi

Konut Teslimleri ve İnşaat Taahhüt İşlerindeki KDV oranları nedir?

 

 

 

 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here