Ana sayfa Muhasebe Sermaye şirketleri ortakları hisselerini devir ettiğinde yapılacak işlemler nelerdir?

Sermaye şirketleri ortakları hisselerini devir ettiğinde yapılacak işlemler nelerdir?

191
0
Sermaye şirketleri ortakları hisselerini devir ettiğinde yapılacak işlemler nelerdir?

Anonim şirket hisselerinin gerektiğinde ortak veya ortak olmayan kişiye hemen devredilir mi?
Yapılacak işlem nelerdir?

Sermaye şirketleri elbette hisselerini ortaklara veya üçüncü kişilere esas mukavelesinde özel hükümlere uygun ve mevzuat gereği izne tabi işlemler de izinler alınarak bu işlemler yapılabilir.

Ancak ticaret sicilinde hisse devri tescile tabi değildir ve tescili yapılmamaktadır, ancak tescile tabi olan değişim, tek paya düşme, tek payın değişmesi veya tek paydan çok paya geçişlerde beyan usulünde alınmış kararlar tescil edilmektedir.

 


Kaynak: İSMMMO
Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


BENZER İÇERİKLER

Anonim şirketlerde hisse devri işlemleri sırasında nasıl bir yol izlememiz gerekiyor?

Şirketler hisse devri yaptığında hisse devri ile ilgili muhasebe kaydı nasıl yapılmalıdır?

Verasetten hisse devri yapılacak olan varisler şirket hisselerini devir almadan, mevcut hissedarlar şirket adına alış ve satış yapabilirler mi?

 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here