Ana sayfa Mevzuat Sermaye azaltımı yapılarak şirketten ortağa para ödenebilir mi?

Sermaye azaltımı yapılarak şirketten ortağa para ödenebilir mi?

113
0

Anonim şirketimizin 500 bin lira sermayesi bulunmaktadır. Sermayesini 240 bin liraya düşürmek istiyor. Bunun 190 bin lirası geçmiş yıl zararlarından kalan, 70 bin lirasını da ortaklara geri ödeyerek yapmak istiyor. Bunu yapmak için önümüzde kanunen veya ticaret odası açısından herhangi bir engel var mıdır?

Şirket gerek zararları yok etmek gerek ise fazla olan sermayeden azaltım yapmasına engel düzenleme bulunmamaktadır. Sermaye azaltım prosedürü yapılarak sürecin yönetilebileceği değerlendirilmektedir.


Kaynak: İSMMMO
Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here