Ana sayfa Muhasebe Serbest Meslek Mensupları envanterine kayıtlı demirbaşını satması durumunda fatura mı düzenlerler?

Serbest Meslek Mensupları envanterine kayıtlı demirbaşını satması durumunda fatura mı düzenlerler?

492
0

Meslek mensubunun envanterine kayıtlı demirbaşlarını nihai tüketiciye satılması durumunda, nihai tüketici fatura istememektedir. Bununla ilgili nasıl bir yol izlenmelidir? Fatura düzenlenirse T.C No mutlaka yazılmalı mı?

 

 

Serbest meslek mensupları fatura düzenlemez. Serbest meslek makbuzu düzenler. ATİK’lerini satmaları halinde gelir vergisi stopajı olmadan KDV belirterek makbuz düzenler. Makbuzda isim soy isim ve adres olması yeterlidir. TC yazılmasına gerek yoktur.

 

 

 

 

 


Kaynak: İSMMMO
Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


 

BENZER İÇERİKLER

 

Serbest meslek mensubu faaliyetini şirket altında yaparsa fatura mı kullanacak?

 

 

 

E-serbest meslek makbuzuna geçmek zorunlu mudur?

 

 

 

 

SMMM kiraladığı yerin bir bölümünü başka bir meslektaşına kiralarsa GMSİ mükellefi olur mu?

 

 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here