Ana sayfa Vergi Serbest meslek mensubu iş yerinin bir odasını başka bir firmaya kira verdiğinde...

    Serbest meslek mensubu iş yerinin bir odasını başka bir firmaya kira verdiğinde elde ettiği geliri için e-smm düzenlemeli midir?

    Vergi mükellefi olmayan şahıslardan ikinci el makine alımında düzenlenecek gider pusulasında KDV ve stopaj hesaplanacak mı?

    188
    0

    İşyeri kendi mülkü olan avukat mükellefim, işyerinde bir odayı başka bir Avukata kiraya verdi. Bu kiraya karşılık Stopaj kesintisi mi yapmak gerekiyor?

    Mal sahibi Avukatın elde ettiği Kazanç GMSİ (iş yeri) Kiracı kira bedelinden 31/12/2020 Tarihine kadar % 10 GV stopajı yapacaktır.

    Mal sahibi elde ettiği Kira gelirini GVK 86. maddesindeki koşullara göre yıllık GV Beyanına dahil eder.

    Şap makinesi satan firmamız vergi mükellefi olmayan şahıslardan 2.el makine alımı yapmaktadır. Bununla ilgili Gider Pusulası düzenliyor. Bu gider pusulasında stopaj tabi midir?

    Gider pusulasında gelir vergisi stopajı ve KDV hesaplanmaz.


    Kaynak: İSMMMO
    Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


    BİR CEVAP BIRAK

    Please enter your comment!
    Please enter your name here