Ana sayfa Vergi Serbest meslek kesintileri muhtasar beyannamede hangi kod ile bildirilmelidir?

  Serbest meslek kesintileri muhtasar beyannamede hangi kod ile bildirilmelidir?

  Teknoloji alanında danışmanlık yapacak olan kişinin mükellefiyet türü ne olmalıdır?

  50
  0

  Yeni devraldığım mükellefime mali müşavirlik hizmet bedeli için kesilen makbuzlar muhtasarda 021 ile gösterilmiş. 022 ile gösterilmesi gerekmez miydi?

  Serbest meslek kesintileri Muhtasar beyannamede 022 kod ile beyan edilir.

  021 kod GVK 18.maddeye göre yapılan ödemeler içindir.

  Bilgi teknoloji danışmanlığı yapacak kişi, şahıs mükellefiyeti açmak istiyor. Bu kişinin mükellefiyeti serbest meslek mi, ticari kazanç mı olacak olmaldır?

  Bahsettiğiniz faaliyet Ticari faaliyettir.


  Kaynak: İSMMMO
  Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


  BİR CEVAP BIRAK

  Please enter your comment!
  Please enter your name here