Ana sayfa Vergi Serbest Meslek Kazanç Beyanı Ne Zaman ve Nereye Verilir?

  Serbest Meslek Kazanç Beyanı Ne Zaman ve Nereye Verilir?

  1032
  0

  SERBEST MESLEK KAZANÇ BEYANI NE ZAMAN VE NEREYE VERİLİR?
  1-
  Serbest meslek faaliyetinde bulunan gerçek kişiler kar ve zararlarını Yıllık Gelir Vergisi Beyannamesi ile beyan eder ve bu beyannamelerini bağlı bulundukları vergi dairesine verirler.
  2- Faaliyette bulunan yıl için serbest meslek kazancı elde eden mükelleflerin, ilgili dönemde elde ettikleri serbest meslek kazançlarını/zararlarını bir sonrakinin yılın Mart ayının başından 25’inci (yirmi beşinci) günü akşamına kadar (01–25 Mart) beyan etmeleri gerekmektedir.

  ***Ticari, zirai ve mesleki faaliyetlerinden dolayı gerçek usulde vergilendirilen gelir vergisi mükelleflerine hiçbir hadle sınırlı olmaksızın Yıllık Gelir Vergisi, Geçici Vergi, Katma Değer Vergisi ve Muhtasar Beyannamelerini elektronik ortamda gönderme zorunluluğu getirilmiştir.

  ***Elektronik ortamda beyanname verecek olan mükellefler beyannamelerini,
  https://ebeyanname.gib.gov.tr adresinde yer alan kılavuza uygun olarak dolduracaklardır.

  3- Ayrıca bu mükelleflerin;
  3.1- Takvim yılı içinde memleketi terk etmesi halinde, memleketi terkten önceki 15 gün içinde yıllık gelir vergisi beyannamesi ile beyanda bulunması,
  3.2- Takvim yılı içinde ölümü halinde, ölüm tarihinden itibaren 4 ay içinde vefat eden kişi adına varislerce yıllık gelir vergisi beyannamesi ile beyanda bulunulması
  gerekmektedir.

  Kaynak: Gelir Vergisi Kanunu

  Yasal Uyarı: Bu yazıdaki bilgiler sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen bilgilerden yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgilerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.

  BİR CEVAP BIRAK

  Please enter your comment!
  Please enter your name here