Ana sayfa Muhasebe Serbest meslek erbabı işletmeye kayıtlı konutunu satması durumunda düzenleyeceği evrak ne olacaktır?

Serbest meslek erbabı işletmeye kayıtlı konutunu satması durumunda düzenleyeceği evrak ne olacaktır?

395
0
Serbest meslek erbabı işletmeye kayıtlı konutunu satması durumunda düzenleyeceği evrak ne olacaktır? 

Serbest Meslek Erbabı olarak faaliyet gösteren bir gerçek kişinin, aktifine aldığımız ve amortismanını ayırdığımız iş yerini daha sonra satması durumunda serbest meslek makbuzu düzenlemesi gerekir mi? Düzenlenecekse KDV hesaplamak gerekir mi? Tapuda konut olarak gözüken bu yerin KDV oranı ne olmalıdır?

Satış için serbest meslek makbuzu düzenlenecektir. Düzenlenecek makbuzda GV stopaj hesaplanmaz. Teslimlerinde % 18 KDV oranı uygulanan KONUT/İŞ YERİ teslimlerinde 31/12/2019 Tarihine kadar KDV % 8 oranında uygulanacaktır.

 

 


Kaynak: İsmmmo
Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


BENZER İÇERİKLER

Konut satışı yapan firmamızın konut kira gelirlerine istinaden düzenleyeceği faturayı muhasebe hesaplarına nasıl kayıt etmelidir?

Konut ve iş yeri teslimlerinde düzenlenecek faturada KDV oranı ne olacaktır?

İnşaat firmaları bina yapımı devam ederken satışını yaptığı mülklere fatura düzenleyebilir mi?

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here