Ana sayfa Çalışma Hayatı Serbest çalışan SMMM’ler başka bir şirkette SGK’lı olabilir mi?

  Serbest çalışan SMMM’ler başka bir şirkette SGK’lı olabilir mi?

  97
  0

  4a SGK’lısı olarak çalışmakta olduğum LTD STI firmasına 11/2003 döneminde işe başladım. O günden bugüne kadar da her ay 30 gün olarak 4a SGK’lısı olarak çalışıyorum. Şirket ortaklarından %33 hisseye sahip olan ortak hisselerini satmak istiyor.

  1 – Ben bu hisseleri Eylül/2020 de satın alarak , 4a’lı olduğum LTD Şti’ye ortak olursam, 4a SGK’lısı olarak devam edebilir miyim?

  2 – BağKur’a geçmek istemiyorum, 4a SGK’lısı olmak için ne yapmalıyım?

  1-4b’li olursunuz.

  2-Çalıştığınız şirkete ortak olmamanız gerekir ya da başka işyerinde 4a sigortalılığınız olması gerekmektedir.

  Bir bürom var, fakat bir şirkete özel mali danışmanlık hizmeti veriyorum. Hizmet verdiğim firma beni 4a sigortalı yapabilir mi?

  Serbest çalışan meslek mensupları bir işverene bağlı olarak çalışamaz. Bağ-kurlu olmak zorundadır.


  Kaynak: İSMMMO
  Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


  BİR CEVAP BIRAK

  Please enter your comment!
  Please enter your name here