Ana sayfa Muhasebe Serbest Bölgeye ihraç amacıyla alınan araçlar için KDV ve ÖTV ödenir mi?

Serbest Bölgeye ihraç amacıyla alınan araçlar için KDV ve ÖTV ödenir mi?

931
0
SORU-1
,sıfır araç satan bayinin serbest bölgedeki bir firmaya araç sattığında kdv ve ötv’den istisna mıdır? (26.10.2018 15:51)
CEVAP-1
Serbest bölgeye yapılacak araç tesliminde ;aracın trafik tescilinin yurt içinde yapılma zorunluluğunun bulunması, bu nedenle gerek serbest bölge dışında gerekse serbest bölge içinde kullanılabilecek olan araç için KDV ve ÖTV istisnası uygulanmaz.Satıcı firma KDV ve ÖTV tahsil edecektir.
 ———-
SORU-2
…serbest bölgeye satılan araçlar yaklaşık 60 adet olup ve ihraç amaçlı olduğu için kdv istisna olabilir mi?(26.10.2018 16:23)
CEVAP-2

Araçlar Türkiye de trafik tesciline tabi olmadan ,serbest bölgede satılacaksa KDV istisnası uygulanır.

 


Kaynak: İsmmmo.org.tr – Danışman Soru-Cevap
Yasal Uyarı: Bu yazıdaki bilgiler sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen bilgilerden yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgilerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here