Ana sayfa Vergi Serbest bölgelere yapılan mal teslimleri KDV’den istisna mıdır?

    Serbest bölgelere yapılan mal teslimleri KDV’den istisna mıdır?

    35
    0
    Serbest bölgelere yapılan mal teslimleri KDV’den istisna mıdır?

    Serbest bölgeye yapılan mal teslimleri ihracat kapsamında olup KDV hesaplanmaz. İstisna uygulanır.

    Serbest bölgelere yapılan ihracat teslimlerinde, gümrük beyannamesinin düzenlenmediği hallerde, malın serbest bölgeye giriş işlemlerinin tamamlanarak serbest bölgeye vasıl olduğu tarih ihracatın gerçekleştiği tarih olarak kabul edilir. Bu tarih, malların serbest bölgeye girişinin yapıldığını gösteren, serbest bölge işlem formunun ilgili idare tarafından onaylandığı tarihtir.


    Ana faaliyet konusu akaryakıt alım satımı olan bir mükellefimiz var. Amaç ve konu içerisinde akaryakıt haricinde işyeri alıp kiraya verip alım satımını yapabilir diye bir madde de var. İşyerimize ait olup ticari amaçla kullanmadığımız fakat yalnızca kısa bir dönem kiraladığımız bir gayrimenkulü satmamız durumunda, taşınmaz kazancı istisnasından ve 17/4-r KDV istisnasından yararlanabilir mi?

    Kira geliri elde edildiği için KVK 5.madde ve KDV 17. maddedeki istisnalar uygulanmaz.


    Kaynak: İSMMMO
    Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


    BİR CEVAP BIRAK

    Please enter your comment!
    Please enter your name here