Ana sayfa Vergi Şehir içinde turistlerin taşımacılık hizmetlerini yapan Seyahat acenteleri turizm payı beyannamesi vermek...

Şehir içinde turistlerin taşımacılık hizmetlerini yapan Seyahat acenteleri turizm payı beyannamesi vermek zorunda mıdır?

159
0

Ana faaliyet konusu yurt içinde Rant a car işi yapan firmamız ayrıca küçük otobüslerle hava alanından aldığı turistleri otellerine, otellerden hava alanına veya başka bir noktaya transfer ediyor. Firma yoldaki denetimlerde ceza yememek için Kültür ve turizm Bakanlığı A Grubu Seyahat acentesi işletme belgesi edindi. Bu firma Turizm payı kesintisi yaparak ödemekle yükümlü mü? Yükümlüyse vergi oranı nedir? Bu vergiyi faturalarına ilave ederek mi hesaplayacaktır?

Mükellef, Seyahat acentesi elde ettikleri NET GELİRİ Üzerinden verecekleri Turizm payı beyannamesi ile ON BİNDE YEDİ BUÇUK Oranında Turizm payı hesaplanır.

Net Satışlar Genel tebliğ de; Turizm payı ödeme yükümlülüğü bulunanların bu payın hesabında dikkate alınacak işletmelerindeki esas faaliyetleri çerçevesinde satılan mal ya da hizmetler karşılığında aldıkları veya tahakkuk ettirdikleri toplam değerler ile bunlarla ilgili sübvansiyonlar, satış tarihindeki vade farkları, ihracatla ilgili dönem içinde ortaya çıkan kur farkları gibi hasılat kalemlerine ait değerler toplamından, satış ıskontoları ve iadeleri ile bu satışlar ile ilgili diğer indirimlerin (ihracatla ilgili dönem içinde ortaya çıkan olumsuz kur farkları gibi) düşülmesi sonucu bulunan tutarı olarak tanımlanmıştır.

Turizm payı faturada gösterilmez.

Ödenen turizm paylarının, kurumlar vergisi ve gelir vergisi mükellefleri tarafından matraha esas kazancın tespitinde gider olarak dikkate alınacaktır. (7183 SK Md 6-(4) )

 


Kaynak: İSMMMO
Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here