Ana sayfa Vergi Şehir içi ulaşım hizmetlerinde KDV oranını yıl sonuna kadar ne uygulanacaktır?

  Şehir içi ulaşım hizmetlerinde KDV oranını yıl sonuna kadar ne uygulanacaktır?

  Şehir içi ulaşım için KDV oranı nedir?

  98
  0

  31/07/2020 Gün ve 31202 Sayılı Resmî Gazetede yayımlanan 2812 ayılı cumhurbaşkanı kararı ile bazı hizmetlerde katma değer Vergisi oranları değişmişti. Bu kapsamda İstanbul kart bakiye yükleme fişleri yolcu taşımacılığı kapsamında KDV oranı %8 olarak mı kullanacağız?

  Şehir içi ulaşım için KDV oranı %8’dir.

  İşletme kooperatifinin kira geliri var kira geliri için fatura düzenliyoruz (kira gelirimiz hem stopaj hem KDV tabi) ağustos ayına ait kira faturalarını keserken temmuz ayında düzenlemiş olduğumuz brüt kira rakamını mı baz alacağız? Yoksa yeni brüt kirayı hesaplayıp bulduğumuz brüt üzerinden mi faturalarımızı düzenleyeceğiz?

  Kira sözleşmesindeki Brüt kira baz alınır. Sözleşme net kira üzerine ise netten brüte formülü ile hesaplama yapılır. KDV %8 GV stopajı %10 olarak hesaplama yapılır.


  Kaynak: İSMMMO
  Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


  BİR CEVAP BIRAK

  Please enter your comment!
  Please enter your name here