Ana sayfa Muhasebe Şahıs SMMM firmasının yanında SMMM Ltd.Şti. kurabilir miyim?

  Şahıs SMMM firmasının yanında SMMM Ltd.Şti. kurabilir miyim?

  302
  0

  Şu anda serbest meslek faaliyeti olarak kendi adına mali müşavirlik bürosu işletmekteyim. Büro faaliyetimi devam ettirdiğim halde tek ortaklı mali müşavirlik limited şirketi kurabilir miyim? Bu şirkette müdür olmamda bir sorun olur mu?

  Düşündüğünüz şirketi kurabilir ve müdür olabilirsiniz.

  Lisans mezunuyum, Serbest Muhasebeci yanında staj yapılır mı?

  Lisans mezunları, SMMM/YMM yanında, denetiminde, gözetiminde staj yapabilirler. Yeni Yasa gereği artık serbest muhasebecilik kaldırılmıştır.

  Hamilelik dönemi stajdan sayılıyor mu, yoksa staja mı ekleniyor?

  Hamilelik döneminde aday yasal izinlerini İş kanunu gereği kullanır. Bu süreler stajdan sayılmaz. Eksik kalan süreler stajına eklenir. Aday SGK’dan aldığı iş göremezlik belgesini sunmak koşuluyla bu işlemi gerçekleştirir.

  Adi Ortaklık Bürolarında SMMM Stajı yapılabilir mi?

   Evet yapabilir. Evrak listesindeki “büroda staj” bölümündeki evraklar hazırlanmalıdır.

   Yabancı uyruklu kişiler SMMM stajı için müracaat edebilir mi?

  Evet. İkamet tezkeresi (Emniyet Müdürlüğü) Çalışma İzni (Emniyet Müd.) ve Türk soylu olduğunu kanıtlayan konsolosluktan alınmış belge ile başvuru yapılabilir.


  Kaynak: İSMMMO
  Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


  BİR CEVAP BIRAK

  Please enter your comment!
  Please enter your name here