Ana sayfa Vergi Şahıs kiraladığı yeri home-ofis olarak kullanırsa kira beyanı nasıl yapılacaktır?

Şahıs kiraladığı yeri home-ofis olarak kullanırsa kira beyanı nasıl yapılacaktır?

Şahıs mesken olarak kiraya vermiş olduğu yeri kiracı home-ofis yapmıştır. Kiraya verenin kira gelir beyanında mesken olarak mı yoksa işyeri olarak mı bildirecektir. Buradan yapılan stopaj ödemelerini kiraya veren vergiden mahsup edebilecek midir?

1962
0

Şahıs mesken olarak kiraya vermiş olduğu yeri kiracı home-ofis yapmıştır. Kiraya verenin kira gelir beyanında mesken olarak mı yoksa işyeri olarak mı bildirecektir. Buradan yapılan stopaj ödemelerini kiraya veren vergiden mahsup edebilecek midir?

Kullanım amacı iş yeri olması nedeni ile kiracı kira ödemesinden %20 GV stopajı yapacak, Kira geliri elde eden kişi de İş yeri GMSİ beyanın da bulunacaktır.

Hesaplanan vergiden kesilen vergi mahsup edilecektir. (GVK 86. maddedeki şartlara göre)

 

 


Kaynak: İSMMMO
Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here