Ana sayfa Muhasebe Şahıs firmaları ikinci faaliyette bulunmak istediklerinde ne yapmalıdır?

  Şahıs firmaları ikinci faaliyette bulunmak istediklerinde ne yapmalıdır?

  68
  0

  Bir şahıs firması 2. faaliyet olarak (Kâğıt, Plastik, Metal v.s) geri dönüşüm işi yapmak istemektedir. Bu konuda işleyiş ve Belge düzeni hakkında kısaca bilgi verebilir misiniz?

  2.Faaliyet konusunda çok özel bir durum yok. Vergi dairesine bildirimde bulunulur.

  Sadece vergi mükellefi olmayanlardan alınan Hurdalar için Gider pusulası düzenlenir. (GV stopajı ve KDV hesaplanmaz.)

  Hurda satışları KDV istisna edilmiştir. Hurda satışları için düzenlenecek faturada KDV hesaplanmaz.

  Yatırım Teşvik belgesi ve dolayısıyla Kdv muafiyet Belgesi kapsamında Makina ve Teçhizat alımında Kdv muafiyeti ne zamana kadar devam etmektedir?

  KDVK 13/d maddesi kalıcı bir madde olup, süre sınırlaması yoktur.

  d) Yatırım Teşvik Belgesi sahibi mükelleflere belge kapsamındaki makina ve teçhizat teslimleri ile belge kapsamındaki yazılım ve gayri maddi hak satış ve kiralamaları(Şu kadar ki, yatırımın teşvik belgesinde öngörüldüğü şekilde gerçekleşmemesi halinde, zamanında alınmayan vergi alıcıdan, vergi ziyaı cezası uygulanarak gecikme faizi ile birlikte tahsil edilir. Zamanında alınmayan vergiler ile vergi cezalarında zamanaşımı, verginin tarhını veya cezanın kesilmesini gerektiren durumun meydana geldiği tarihi takip eden takvim yılının başından itibaren başlar).


  Kaynak: İSMMMO
  Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


  BİR CEVAP BIRAK

  Please enter your comment!
  Please enter your name here