Ana sayfa SGK Yabancı Şirketler Türkiye’deki Şirketlerinde İstedikleri Kadar Yabancı Personel Çalıştırabilir Mi?

Yabancı Şirketler Türkiye’deki Şirketlerinde İstedikleri Kadar Yabancı Personel Çalıştırabilir Mi?

Sahibi yabancı olan işletmelerde de yabancı işçi çalıştırma sınırı var mı? İstedikleri kadar yabancı çalıştırabilirler mi?

604
0

Sahibi yabancı olan işletmelerde de yabancı işçi çalıştırma sınırı var mı? İstedikleri kadar yabancı çalıştırabilirler mi?

İşyerlerinde istihdam edilecek her bir yabancıya karşılık aşağıda belirtilen sayıda T.C. vatandaşının çalışıyor olması gerekmektedir.

Çalışma izni talep edilen iş yerinde en az 5 T.C. vatandaşının çalışıyor olması gereklidir.

Her bir yabancı için ayrı ayrı beş T.C. vatandaşı istihdamı şartı aranacaktır.

İzin isteyen yabancının şirket ortağı olması halinde beş kişilik istihdam şartı, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından verilecek bir yıllık çalışma izninin son 6 ayı için aranır.

Yabancı devlet hava yollarının Türkiye temsilciliklerinde, eğitim sektörü ve ev hizmetlerinde çalışacak yabancıların çalışma izni başvurularının değerlendirilmesinde ise T.C. vatandaşı istihdamına ilişkin kota uygulanmaz.

Eğlence sektöründe faaliyet gösteren ve turizm-animasyon organizasyon firmalarının uzmanlık ve ustalık gerektiren işlerinde istihdam edilecek yabancılar için en az 10 T.C. vatandaşı çalıştırılması halinde her bir yabancı için ayrı ayrı 5 T.C. vatandaşı istihdamına ilişkin kota ayrıca uygulanmayacaktır.

Türkiye’nin taraf olduğu ikili ya da çok taraflı sözleşmelerde hüküm bulunan haller ile kamu kurum ve kuruluşlarınca sözleşme veya ihale usulleriyle mal ve hizmet alımı işlerinde çalıştırılacak yabancılara ilişkin çalışma izin taleplerinin değerlendirilmesinde T.C. vatandaşı istihdamı şartı aranmaz. İleri teknoloji gerektiren işlerde veya aynı vasıflara sahip Türk uzmanın bulunmadığı hallerde Genel Müdürlük makamınca verilecek onay üzerine T.C. vatandaşı istihdamı şartı aranmayacaktır.

Özellik Arz Eden Doğrudan Yabancı Yatırım koşullarını taşıyan işletmelerde kilit personel dışında istihdam edilecek yabancılar için, T.C. vatandaşı çalıştırma kriteri, işletmenin ülke çapındaki tüm iş yerlerinde çalışan T.C. vatandaşı sayısı esas alınarak uygulanır.

Geçici koruma kapsamındaki yabancılar (Suriyeliler). Geçici koruma kapsamındaki yabancıların sayısı iş yerinde istihdam edilen Türk vatandaşlarının 10%’unu geçemez.

 


Kaynak: İSMMMO
Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here