Ana sayfa Muhasebe Sadece eurobond geliri olanlar gelir vergisi beyannamesi vermek zorunda mıdır?

Sadece eurobond geliri olanlar gelir vergisi beyannamesi vermek zorunda mıdır?

449
0

Sadece eurobond faiz geliri olan kişi gelir vergisi beyannamesi verecek mi?

Eurobondların itfası sırasında oluşan kur farkları gelir sayılmadığından sadece elde edilen kupon faiz geliri, kuponun tahsil edildiği tarihteki T.C. Merkez Bankası döviz alış kuru esas alınarak Türk Lirasına çevrilir.

2018 yılında elde edilen faiz gelirinin 34.000 TL’yi aşması durumunda tamamı gelir vergisi beyannamesi ile beyan edilir. 34.000 TL’lik gelirin hesabında elde edilen faiz gelirinin yanı sıra 193 sayılı kanunun 86/1-c maddesinde belirtilen gelirlerinde dikkate alınması gerekmektedir.

 

 

 


Kaynak: İSMMMO
Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


BENZER İÇERİKLER

Eurobond Faiz Gelirleri Beyana Tabi midir?

 

 

Eurobondlardan Elde Edilen Gelirler Nasıl Beyan Edilir?

 

 

Eurobond Faiz Geliri Elde Eden Dar Mükelleflerin Bu Geliri Nasıl Vergilendirilmelidir?

 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here