Ana sayfa Ülkeler Rusya Gerçekleri: Krizde Kozmetik Harcamaları Arttı!

Rusya Gerçekleri: Krizde Kozmetik Harcamaları Arttı!

1092
0

Rusya’da yapılan araştırmalar halkın beslenme giderlerini kısmaya devam ettiğini gösteriyor. Ekonomik kriz, tüketicileri en ucuz ürünleri aramaya itiyor. Diğer yandan kozmetik ve kişisel bakım ürünlerinin satışındaki artış ise dikkati çekiyor.

Uzmanlar, kozmetik ve bakım ürünlerinin satışlarındaki artışı iki şekilde açıklıyor: Ya Rusya’daki kadınlar ekonomik sıkıntılar nedeniyle güzellik salonlarına daha az gidiyor ve “kendi güzellik bakımlarını kendileri yapıyor”; ya da krizde bozulan moralini düzeltmek için boğazından kesip kişisel bakıma para harcıyor.

Rossiyskaya Gazeta’nın haberine göre, Rusya’da bugün halkın çoğu, en ucuz ürünü bulmak için ortalama beş mağazayı gezmeye hazır olduğunu söylüyor. Ülkede satılan ürünlerin beşte biri, süpermarketlerin kendi markalarıyla çıkardığı mallar.

Kamuoyu araştırmalarına göre Rusya’da 2014 yılında halk, gelirlerinin yüzde 35-40’ını beslenme ve en temel tüketim maddelerine harcarken, bugün bu oran yüzde 50.

Rusyalı tüketicilerin yüzde 70’i bugün ürün satın alırken öncelikle fiyatını göz önünde bulunduruyor, yüzde 40’ı sadece indirimli ürünleri satın alıyor.

Gfk şirketinin araştırmasına göre, ülkede internette yapılan parfümeri ve kozmetik ürünleri satışları geçen sene yüzde 35 ve yüzde 19,6 arttı.

Aynı araştırmaya göre Rusya vatandaşları, kişisel hijyen ürünlerine geçen sene bir önceki yıla göre 17,3 milyar ruble daha fazla harcadı.

Yasal Uyarı: Bu yazıdaki bilgiler sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen bilgilerden yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgilerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here