Ana sayfa Ekonomi Robotlar 2025 yılına kadar iş yükünün yüzde 52’sini üstlenecek

Robotlar 2025 yılına kadar iş yükünün yüzde 52’sini üstlenecek

943
0
Robotlar 2025 yılına kadar iş yükünün yüzde 52’sini üstlenecek

Robotların gelecekte insan gücünün yerini alacağı ve insanları işlerinden edeceğine inanılırken, Dünya Ekonomik Formu’nun (WEF) son araştırmasına göre, 2025 yılına kadar bugünkü işlerin yarısından fazlasını robotlar üstlenecek.

WEF makinelerin iş yükü üzerindeki etkisini içeren son çalışmasının sonuçlarını açıkladı.

Dünya genelindeki birçok şirketin direktörleri ve üst düzey yöneticilerinin dahil edildiği araştırmanın sonuçlarına göre makineler, 2025 yılına kadar bugünkü işlerin yüzde 52’sini üstlenen bir konuma gelecek.

Forum ayrıca insanlar için “yeni rollerin” de ortaya çıkacağını öngörüyor. Bu yeni rolde insanlar, makine ve bilgisayar programları ile nasıl çalışıldığı konusundaki yeteneklerini yenilemek zorunda kalacak.

İsviçre merkezli uluslararası bağımsız bir organizasyon olan WEF’in açıklamasında, “2025 yılına kadar şu andaki mevcut iş yeri görevlerinin yarısından fazlası makineler tarafından gerçekleştirilecek” denildi.
İş yükünün yüzde 29’u makinelerde

WEF, makinelerin günümüzde üstlendiği iş yükünün ise yüzde 29 olduğu bilgisini paylaştı.

Araştırmaya göre, makinelerdeki ve algoritmalardaki hızlı değişimler ya da ortaya çıkan sorunları gidermek için eş zamanlı tasarlanan bilgisayar süreçleri, “şu anla 2022 yılı arasında 75 milyonun yerini alacak 133 milyon yeni roller oluşturabilir”.

WEF’in araştırmasına göre robotlar, muhasebe, müşteri yönetimi, endüstri, posta ve sekreterlik sektörlerinde hızlı bir şekilde insanların yerini alacağını öngörüyor.

Satış, pazarlama ve müşteri hizmetleri gibi “insan becerisi” gerekli sektörlerde de makinelere duyulan ihtiyaç artabilir.


Kaynak:Euronews
Yasal Uyarı: Bu yazıdaki bilgiler sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen bilgilerden yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgilerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here