Ana sayfa TTK Poliçelerde Kabule Arz İşlemi Nasıl Yapılır?

  Poliçelerde Kabule Arz İşlemi Nasıl Yapılır?

  10662
  0

  1- POLİÇELERDE KABULE ARZ NEDİR? NASIL YAPILIR?
  Poliçe vadeye kadar hamil veya poliçeyi elinde bulunduran herkes tarafından muhatabın yerleşim yerinde onun kabulüne arz olunabilir.

  2- KABULE ARZ ŞARTI NEDİR?
  2.1-
  Düzenleyen, bir süre belirleyerek veya belirlemeden poliçenin kabule arz edilmesini şart koşabilir
  2.2- Düzenleyen, üçüncü bir kişinin yerleşim yerinde veya muhatabın yerleşim yerinden başka bir yerde ya da görüldükten belirli bir süre sonra ödenmesi gereken poliçeler hariç olmak üzere, poliçenin kabule arzını menettiğini poliçeye yazabilir.
  2.3- Düzenleyen, poliçenin belirli bir tarihten önce kabule arz edilmemesini de şart koşabilir.
  2.4- Düzenleyen, poliçenin kabule arzını menetmiş olmadıkça, bir süre koyarak veya koymayarak, her ciranta poliçenin kabule arzını şart koşabilir.

  3- GÖRÜLDÜKTEN BELİRLİ BİR SÜRE SONRA ÖDENMESİ GEREKEN POLİÇELERDE KABULE ARZ NE ZAMAN YAPILMALIDIR?
  3.1-
  Görüldükten belirli bir süre sonra ödenmesi şart kılınan poliçelerin, düzenlenme gününden itibaren 1 yıl içinde kabule arz edilmesi gerekir.
  3.2- Düzenleyen bu süreyi kısaltabileceği gibi, daha uzun bir süre de şart koşabilir.
  3.3- Cirantalar kabule arz sürelerini kısaltabilirler.

  4- KABULE ARZ İŞLEMİ GERÇEKLEŞTİKTEN SONRA MUHATAP POLİÇENİN TEKRAR İBRAZINI İSTEYEBİLİR Mİ?
  4.1-
  Muhatap, poliçenin, kendisine arz edildiği günü izleyen günde bir daha ibrazını isteyebilir. İlgililer, bu istemin yerine getirilmediğini, ancak bu istem protestoya yazılmışsa ileri sürebilirler.
  4.2- Hamil, kabule arz edilen poliçeyi muhataba bırakmak zorunda değildir.

  Kaynak: Türk Ticaret Kanunu

  Yasal Uyarı: Bu yazıdaki bilgiler sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen bilgilerden yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgilerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.

  BİR CEVAP BIRAK

  Please enter your comment!
  Please enter your name here