Ana sayfa Vergi Peşin ödenen kiranın 2021 yılına sarkan kısmı için düzenlenecek faturada indirimli KDV...

  Peşin ödenen kiranın 2021 yılına sarkan kısmı için düzenlenecek faturada indirimli KDV uygulanır mı?

  114
  0

  Kira ödemelerindeki stopaj olayında fiilen ofis kullanmayan ya da home-ofis iş yapan oyuncu, yönetmen gibi serbest meslek faaliyetinde bulunan kişiler ikametgâh adresini iş yeri adresi olarak gösterip stopaj yapılmıyor ve gider olarak gösterilmiyor şeklindeki bilgi doğru mudur?

  Meslek mensubu Kanun, tebliği, sirkü ve diğer yasal mevzuata göre mesleği ifa eder.

  GVK 68/1.maddesine göre serbest meslek erbapları ikametlerini iş yeri olarak da kullanır.

  Ödedikleri kiranın tamamından 31/12/2020 Tarihine kadar % 10 GV stopajı uygulanır.

  Peşin ödeyeceğimiz kiranın bir ayı 2021 ocak dönemine isabet etmektedir. Firmanın bize keseceği faturada 2021 dönemine isabet eden KDV oranı %8 mi %18 mi olmalıdır?

  Fatura 31/07/2020 tarihinden (bu tarih dahil) düzenleniyor ve 2021 de kapsasa dahi KDV % 8 hesaplanır.


  Kaynak: İSMMMO
  Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


  BİR CEVAP BIRAK

  Please enter your comment!
  Please enter your name here