Ana sayfa Vergi Patent İstisnası Teşviği Ve Kurumlara Katacağı Değeri Biliyor musunuz?

  Patent İstisnası Teşviği Ve Kurumlara Katacağı Değeri Biliyor musunuz?

  1228
  0

  Patent İstisnası Teşviki Ve Kurumlara Katacağı Değer;

  Özellikle Ar-Ge süreci yürüten şirketlerde önemli bir teşvik unsuru olarak kullanılabilecek düzenlemeye göre, Patent ya da Faydalı model belgesine bağlı buluşların:

  -Satışı, devri ve kiralanması
  -TR de seri üretime tabi tutulması
  -Bir üretim sürecinde kullanılması sonucundan üretilen ürünlerin satılması halinde elde edilecek kazançların %50 si Kurumlar vergisinden istisnadır.

  ***Ayrıca buluşların satış, devir ve kullanım haklarının kiralanması KDV ye de tabi değildir!

  ***Ancak buluşların mutlaka TPE’ye (Türk Paten Enstitüsü) tescili gerekmekte olup istisna tescil tarihinden itibaren uygulanabilmektedir.

  Patent veya faydalı model belgeli buluşun yarattığı değerin tespiti ve kazanç ayrıştırması 

  Diyelim ki bir buluşunuz var ve bu buluşunuz patent ya da faydalı model belgesine de bağladınız.
  Örnek vermek gerekirse TR de gerçekleşen Ar-Ge süreci sonucunda bir navigasyon cihazı geliştirdiniz.
  Bu cihazı seri olarak üretip satmayı ya da bunları bir motosiklete ya da otomobile monte ederek satmayı düşünebilirsiniz.

  ***Bu navigasyon cihazını TR de seri üretime tabi tutarak sattığınızda, bu cihazın satışından elde edilecek gelir ve gider farkı üzerinden elde edilecek kazanca uygulanacak Kurumlar Vergisi oranı % 10 olacaktır. 

  ***Ancak satılan bir ürün olduğundan, satışın KDV’li olacağını da özellikle belirtelim.

  Güneri GÖZÜAÇIK –YMM
  Modern YMM – İstanbul

  Tarih: 22 Şubat 2017

  Yasal Uyarı: Bu yazıdaki bilgiler sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen bilgilerden yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgilerin özel veya resmi,  gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.

  BİR CEVAP BIRAK

  Please enter your comment!
  Please enter your name here