Ana sayfa Muhasebe Parçalanmış ve kaybolmuş olan defterler için ne yapılmalıdır?

Parçalanmış ve kaybolmuş olan defterler için ne yapılmalıdır?

Parçalanmış ve kaybolmuş olan defterler için ne yapılmalıdır?

889
0

Mükellefime ait 2015 ve 2016 Takvim yılına ait Defter belgeleri ile ilgili bir inceleme talebi geldi.

Fakat şöyle bir sorunumuz var ilgili dönemlere ait defterlerimiz arşive giren bir kedinin defterleri parçalamıştır. Anladığımız kadarıyla ve defterler kullanılamayacak durumdadır. Tasdik tarihleri ve yevmiye numaraları mevcut. Vergi müfettişine durumu bildirdik kendisi de durum hakkında bilgi sahibi olmadığını ve araştıracağını iletti. Bu yaşadığımız sorunla ilgili ne yapabiliriz?

Defter ve belgelerin kayıp veya yanması sonucu mahkeme kararı olması halinde mazeret kabul edilebileceği görüşünüz. Bahsettiğiniz mazerete inceleme elemanı karar vermesi gerekir.

 

 


Kaynak: İSMMMO
Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here