Ana sayfa Güncel Özvarlığı negatif olan firma için yazılacak SMMM raporunda öz varlık korunuyor denilebilir...

Özvarlığı negatif olan firma için yazılacak SMMM raporunda öz varlık korunuyor denilebilir mi?

1316
0
Özvarlığı negatif olan firma için yazılacak SMMM raporunda öz varlık korunuyor denilebilir mi?

Dağıtılmayan geçmiş yıl karlarının sermayeye ilavesinin tespiti raporunu hazırlıyorum. Özvarlığın hesaplanması bölümünde öz varlıklar toplamı geçmiş yıl zararlarından dolayı eksi bakiyeye dönüşüyor. Yani ödenmiş sermaye ve geçmiş yıl karlarının toplamı geçmiş yıl zararlarından daha düşük çıkıyor.
Bu şekilde şirketin sermayesi özvarlığı içindeki değerini korumuştur maddesine uyuyor mu?
Raporun oluşturulması ve oda tarafından kabul edilmesinde bu maddeyi yazmak şart mı?

Tescilli sermaye TTK 376 ya göre bu hali ile korunuyor denilemez, çünkü korunamamaktadır, ve özvarlık tespit tablonuzun altındaki dip nota sermayenin özvarlık içinde eksi ……….olarak yer aldığı ancak TTK 376 ya göre korunamadığı yazılmalı, ancak sermaye artışınız 376/1 in uygulama tebliğinin 10.maddesi ikinci bendine uygun düzeyde ve şekilde yapılması zorunluluktur.

 

 


Kaynak: İsmmmo
Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


BENZER İÇERİKLER

Öz sermayesi negatife düşmüş şirketlerde sermaye artırımı yaparken neye dikkat etmeliyiz?

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here